იტვირთება...
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ჟიურის წევრები

1. ზურაბ კიკნაძე

2. ლევან ბერძენიშვილი

3. ზვიად რატიანი

4. ქეთი ქანთარია

5. დათო ტურაშვილი

გამარჯვებულები

წლის საუკეთესო რომანი - აბო იაშაღაშვილი, "როიალ-მერი" (დიოგენე)
წლის საუკეთესო თარგმანი - ლელა დუმბაძე, ვირჯინია ვულფის "გზა შუქურისკენ" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
წლის საუკეთესო თარგმანი - ხათუნა ცხადაძე, უმბერტო ეკოს "პრაღის სასაფლაო" (დიოგენე)
წლის საუკეთესო პროზაული კრებული - გოგი ჩაგელიშვილი, "მხატვარი" (ინტელექტი)
წლის საუკეთესო პოეტური კრებული - პაატა შამუგია, "შიზოგადოება" (ინტელექტი)
წლის საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი - გიორგი წიკლაური, პიტერ აკროიდის "ლონდონი"  (აზრი)
წლის საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა - ირაკლი მახარაძე, "დიადი მუნჯი - ქართული მუნჯი კინოს ისტორია" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
წლის საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა - მალხაზ ხარბედია, "ტექსტი და სიმართლე"  (აზრი)

ქართული ნაწარმოების საუკეთესო უცხოური თარგმანი - კრისტიანე ლიხტენფელდი, ოთარ ჭილაძის რომანის "გზაზე ერთი კაცი მიდიოდა" გერმანულ ენაზე თარგმანისთვის

 

პრემია “საბა” ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი წვლილისათვის - ბესიკ ხარანაული

ნომინანტები

საუკეთესო რომანი

  1. აკა მორჩილაძე, ქემერა  (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  2. აბო იაშაღაშვილი, როიალ-მერი (დიოგენე)
  3. გელა ჩქვანავა, მკვდარი ქვიშის უდაბნო (ინტელექტი)
  4. ზურაბ ქარუმიძე, ჯაზის ყვავილობა (აზრი)
  5. ლაშა თაბუკაშვილი, ერთიც გაგვიცინე, გუინპლენ! (ინტელექტი)
  6. ლუკა ბაქანიძე, მესამე ნაპირი (პალიტრა L)
  7. მიხეილ ანთაძე, სიცილია გვალვაში (ჩვენი მწერლობა)

საუკეთესო პროზაული კრებული

  1. გელა ჩქვანავა, ფეისბუქზე (ინტელექტი)
  2. გოგი ჩაგელიშვილი, მხატვარი (ინტელექტი)
  3. ინა არჩუაშვილი, მას ერქვა ვატანაბე (ინტელექტი)
  4. ლადო კილასონია, ბრონქსური ისტორია ოქროსუბნურად (ინტელექტი)

 

საუკეთესო პოეტური კრებული

  1. გიორგი კეკელიძე, პოეზია 2008-2013 (სიესტა)
  2. ლელა სამნიაშვილი, ლოცვა აბსტრაქციად (ინტელექტი)
  3. ნიკა ჯორჯანელი, მექსიკური ჩიხი (საუნჯე)
  4. პაატა შამუგია, შიზოგადოება (ინტელექტი)
  5. სოსო მეშველიანი, მიჟლაჰარ (ინტელექტი)

 

საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი

  1. აბო იაშაღაშვილი, ოსმალური მარში  (დიოგენე)
  2. ბექა ადამაშვილი, ბესტსელერი  (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  3. გიორგი წიკლაური, პიტერ აკროიდის "ლონდონი",  თარგმანი (აზრი)
  4. ივა ფეზუაშვილი, ვცადე (ინტელექტი)
  5. ოთარ ჯირკვალიშვილი, კანფეტი (სიესტა)
  6. ცოტნე ცხვედიანი, ქალაქი და წმინდანები (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)

 

საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა

  1. აკა მორჩილაძე, ჩრდილი გზაზე (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  2. გივი ალხაზიშვილი, ორი სინამდვილის ზღვარზე (საუნჯე)
  3. გიორგი კეკელიძე, გურული დღიურები (სიესტა)
  4. თემურ გაბუნია, ჯერომ სელინჯერი - ნამდვილი ბრძოლა (24 საათი)
  5. ირაკლი მახარაძე, დიადი მუნჯი (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  6. ლევან ბრეგაძე, თეიმურაზ დოიაშვილი, ვკითხულობთ კლასიკას (ინტელექტი)
  7. ნაირა გელაშვილი, ლიტერატურული წერილები, ესეები (კავკასიური სახლი)
  8. ნუგზარ მუზაშვილი, ანალოგიები (დიოგენე)

 

საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა

  1. ივანე ამირხანაშვილი, დაკარგული ავტორის ძიებაში (ინტელექტი)
  2. ლევან ბრეგაძე, თარგმანი და ორიგინალი (არტანუჯი)
  3. მალხაზ ხარბედია, ტექსტი და სიმართლე (აზრი)

 

საუკეთესო პიესა

  1. ბასა ჯანიკაშვილი, გაბრაზებული ჩიტი  (ელექტრონული წიგნების სახლი "საბა")
  2. ზაზა აბზიანიძე, ამბავი დე ლა მელასი (ელექტრონული წიგნების სახლი "საბა")
  3. დავით ალელიშვილი, კოზმასა და დამიანესთან ახლოს (არადანი)
  4. ცოტნე ჩიქოვანი, აგიხსნით სიყვარულს (სიესტა)

 

საუკეთესო თარგმანი

  1. ანდრო ბუაჩიძე - „დიდი თანავარსკვლავედი“ (ინტელექტი)
  2. დავით აკრიანი - მაიკლ კანინგემის „საათები“ (პალიტრა L)
  3. ზაზა ჭილაძე - ჯულიან ბარნსის „დასასრულის განცდა“ (დიოგენე)
  4. ზაზა ჭილაძე, გია ჭუმბურიძე - კურტ ვონეგუტის „სარწეველა ფისოსათვის“ (დიოგენე)
  5. თამარ ჯაფარიძე - მარგარეტ ეტვუდის „ბრმა მკვლელი“ (დიოგენე)
  6. ლანა კალანდია - გაბრიელ გარსია მარკესის "იცხოვრო, რომ მოჰყვე" (ინტელექტი)
  7. ლელა დუმბაძე - ვირჯინია ვულფის "გზა შუქურისკენ" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  8. ნიკა სამუშია - სტივენ კინგის „ბნელი  კოშკი“ (დიოგენე)
  9. ხათუნა ცხადაძე - უმბერტო ეკოს  „პრაღის  სასაფლაო“ (დიოგენე)

მონაწილეები

ლიტერატურული პრემიის "საბა" 2015 წლის საკონკურსო წიგნების სრული სია.

ფოტო არქივი