იტვირთება...
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ჟიურის წევრები

  1. ანდრო ბუაჩიძე
  2. ლევან ბერძენიშვილი
  3. მანანა დოიაშვილი
  4. ბასა ჯანიკაშვილი
  5. ბიძინა მაყაშვილი

გამარჯვებულები

  1. წლის საუკეთესო პოეტური კრებული - ეკა ქევანიშვილი "სახლის გაყიდვა" (საუნჯე)
  2. წლის საუკეთესო პროზაული კრებული - არჩილ ქიქოძე "ჩიტის და კაცის ამბავი" (სიესტა)
  3. წლის საუკეთესო რომანი - ზვიად კვარაცხელია "ფორმა #100" (ინტელექტი)
  4. წლის საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი - ლია ლიქოკელი "დევის ცოლის სიცილი" (საუნჯე) ;Toresa Mossy "სიბრძნე სიცრუისა" (პალიტრა L)
  5. წლის საუკეთესო პიესა - დავით გაბუნია "პიესები" (დიოგენე)
  6. წლის საუკეთესო თარგმანი - გიორგი გოკიელი, ლუის კეროლის "ელისის თავგადასავალი საოცრებათა ქვეყანაში" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  7. წლის საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა - თამაზ კვაჭანტირაძე "განსჯანი" (ილიელი)
  8. წლის საუკეთესო ესსეისტიკა და დოკუმენტური პროზა - გოგი გვახარია "ცრემლიანი სათვალე" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  9. ქართული ნაწარმოების საუკეთესო უცხოური თარგმანი - დონალდ რეიფილდი, ოთარ ჭილაძის რომანის "აველუმი" ინგლისურ ენაზე თარგმანისთვის
  10. პრემია “საბა” ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი წვლილისათვის - დავით წერედიანი

ნომინანტები


საუკეთესო პროზაული კრებული 
1. დიანა ანფიმიადი, პირადი კულინარია (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
2. ბაჩო კვირტია, ტასმანიური ვეფხვი (საუნჯე) 
3. ირმა ტაველიძე, აღმოსავლეთის გამოგონება (დიოგენე) 
4. არჩილ ქიქოძე, ჩიტის და კაცის ამბავი (სიესტა) 
5. ბექა ქურხული, ქალაქი თოვლში (სიესტა) 

 

საუკეთესო პოეტური კრებული 
1. სალომე ბენიძე, ამბავი უძინართა (ინტელექტი) 
2. ბათუ დანელია, სიყვარული ბალასტია (დიოგენე) 
3. გიორგი ლობჟანიძე, არაბულის მასწავლებელი (საუნჯე) 
4. გაგა ნახუცრიშვილი, ორი ათას 13 (სიესტა) 
5. ეკა ქევანიშვილი, სახლის გაყიდვა (საუნჯე) 


საუკეთესო რომანი 
1. აკა მორჩილაძე, მორიდებული ზურმუხტი (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
2. ზვიად კვარაცხელია, ფორმა N100 (ინტელექტი) 
3. ეკატერინე ტოგონიძე, ასინქრონი (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
4. ლაშა ბუღაძე, Lucrecial 515 (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 

 

საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი 
1. ლია ლიქოკელი, დევის ცოლის სიცილი (საუნჯე) 
2. ლაშა მილორავა, ბაბუა ბუკოვსკი (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
3. Toresa Mossy, სიბრძნე სიცრუისა (პალიტრა L) 
4. რუსუდან რუხაძე, ჩაისთან მოსაყოლი ამბავი (ინტელექტი) 
5. ანინა ტეფნაძე, ჩემი შეყვარებულის შეყვარებული (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
6. თორნიკე ჭელიძე, კონცენტრიკული წრეები (ინტელექტი) 
7. გურამ ჯახუტაშვილი, თევზის ოთახი (სიესტა) 

 

საუკეთესო პიესა 
1. ლაშა ბუღაძე, პრეზიდენტი სტუმრად მოვიდა (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
2. დავით გაბუნია, პიესები (დიოგენე) 
3. თეონა დოლენჯაშვილი, გაქცევა (ელექტრონული წიგნების სახლი „საბა“) 
4. ირაკლი სამსონაძე, კომედიიდან ტრაგედიამდე აბსურდის ბილეთით (ინტელექტი) 

 

საუკეთესო თარგმანი 
1. ია ბერსენაძე - ორჰან ორჰან ფამუქის „გულუბრყვილო და სენტიმენტალური რომანისტი“ (დიოგენე) 
2. გიორგი გოკიელი - ლუის კეროლის „ელისის თავგადასავალი საოცრებათა ქვეყანაში“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
3. დავით კაკაბაძე - არტურ შნიცლერის „ბენეფისი“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
4. დავით კახაბერი - მიშელ უელბეკის „რუკა და ტერიტორია“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
5. გიორგი ლობჟანიძე - თანამედროვე სპარსული დრამატურგია (არტანუჯი) 
6. ზვიად რატიანი - ტომას სტერნზ ელიოტის „უნაყოფო მიწა“ (ინტელექტი) 
7. ქეთი ქანთარია - ფილიპ როთის „პორტნოის სინდრომი“ (დიოგენე) 
8. ნინო ქაჯაია - ჯულიან ბარნსის „ფლობერის თუთიყუში“ (დიოგენე) 
9. ზაზა ჭილაძე, გია ჭუმბურიძე - რადიარდ კიპლინგის „კიმი“ (დიოგენე) 
10. ნანა ჯანაშია - ორჰან ფამუქის „შავი წიგნი“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)

 

საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა 
1. ამირან გომართელი, კლასიკოსების ფარული მხატვრული პოლემიკა (უნივერსალი) 
2. თამაზ კვაჭანტირაძე, განსჯანი (ილიელი)
3. ნონა კუპრეიშვილი, სიტყვის დეგუსტაცია (საუნჯე) 

 

საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა 
1. ლევან ბრეგაძე, მოგზაურობა „ლე კოკაზ ილიუსტრეს“ ფურცლებზე (არტანუჯი) 
2. გოგი გვახარია, ცრემლიანი სათვალე (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
3. იური ვაჩნაძე, საუბრები მუსიკაზე (ელექტრონული წიგნების სახლი „საბა“) 
4. დავით ზურაბიშვილი, ესეები (სიესტა) 
5. ზურაბ კიკნაძე, სიტყვითა და საქმითა (ინტელექტი) 
6. აკა მორჩილაძე, ქართულის რვეულები - XIX საუკუნის სურათები (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა) 
7. ბექა ქურხული, ჩანაწერები 1993-2011 (საუნჯე) 
8. მაკა ჯოხაძე, ჩაძირული დღესასწაული (ინტელექტი)
9. მალხაზ ხარბედია, მამაჩემი, ბობ დილანი და კაცი საკაბელოდან (დიოგენე)

მონაწილეები

ლიტერატურული პრემია "საბაზე" 2014 წელს წარდგენილი საკონკურსო წიგნების სრული სია.

ფოტო არქივი