იტვირთება...
  • 2031
  • 2030
  • 2029
  • 2028
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ჟიურის წევრები

1. მანანა ღარიბაშვილი
2. ბესო ხვედელიდზე
3. გურამ ოდიშარია
4. პაატა ჯავახიშვილი
5. დიანა ანფიმიადი

გამარჯვებულები

1. საუკეთესო დებიუტი - თამთა მელაშვილის “გათვლა” 

3. საუკეთესო ესსეისტიკა და დოკუმენტური პროზა - პაატა ქურდაძის “ფსიქოდელიური ქრონიკა” 
4. საუკეთესო თარგმანი - გიორგი ლობჟანიძე, საადი შირაზელის “გოლესთანი” 
5. საუკეთესო პიესა - თამაზ ექვთიმიშვილის “პუანტები”
9. პრემია “საბა” ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი წვლილისათვის - ვახტანგ ჯავახაძე.

ნომინანტები

წლის საუკეთესო პროზაული კრებული

 
 
 
 
წლის საუკეთესო რომანი
 
2. გურამ მეგრელიშვილი, თამაზ დემეტრაშვილი “Iრატტა.რუ” (ალიანსი)
 
 
         
წლის საუკეთესო პოეტური კრებული
 
 
 
 
წლის საუკეთესო პიესა
 
2. შოთა იათაშვილი, “მავედრებელი” (ჟურნალი “აფრა”, 2010)
3. ზურაბ კანდელაკი, “სულ ერთი წუთი მადროვე, ჯალათო!” (ალ.ორბელიანის საზოგადოება)
5. თამარ ბართაია, “სათამაშო პისტოლეტი” (ჟურნალი ლიტ. პალიტრა”,#6,2010)             
6. თამაზ ექვთიმიშვილი, “პუანტები” (ჟურნალი “ლიტ. პალიტრა, #7, 2010)
7. ირაკლი სოლომანაშვილი, “მაპატიე, დედიკო!” და “მარილი” (ჟურნალი “ლიტერატურული პალიტრა” და “ქართული მწერლობა”, #12, 2010)
8. მანანა დოიაშვილი, “ერთი ტყვიაც, რა, ღმერთო!” (ჟურნ. “თეატრი და ცხოვრება”, #2, 2010)
 
 
 
წლის საუკეთესო დებიუტი
 
3. ირმა არჩუაშვილი, “ინო” (საარი)
4. ოლესია თავაძე, “სევდიანი ჩანაწერები” (ალ. ორბელიანის საზოგადოება)
6. ნატა ვარადა, “ერთი საათით გვიან” (ალ. ორბელიანის საზოგადოება)
7. დევი ბერძენიშვილი (მთარგმნელი), კნუტ ჰამსუნის “შიმშილი” (არეტე)
 
                       
 
წლის საუკეთესო თარგმანი
 
1. გიორგი კახაბერი, ჟან ჟენეს “ნოტრ-დამ-დე-ფლერი” (დიოგენე)
2. ლია ჩლაიძე, ორჰან ფამუქის “მე წითელი მქვია“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
3. მაია ქაცანაშვილი, მარტენ პაჟის “როგორ გავხდი იდიოტი” (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
4. გიორგი ლობჟანიძე,  საადი შირაზელის “გოლესთანი“ (კავკასიური სახლი)
5. მერი ტიტვინიძე, ხულიო კორტასარის “კლასობანა“ (არეტე)
7. თემურ ხანთაძე, “ავსტრიული მოთხრობა“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
8. გივი კიკილაშვილი, ფეოდორ დოსტოევსკის “ძმები კარამაზოვები“  (მხატვრული ლიტერატურა)
 
 
 
წლის საუკეთესო კრიტიკა
 
 2. შოთა იათაშვილი, “დალაგება” (საუნჯე)
 
 
 
წლის საუკეთესო ესსეისტიკა და დოკუმენტური პროზა
 
2. ინგრიდ დეჰრავე, თამარ ბაბუაძე „ცხოვრება მუზეუმში“ (ლინკი)
3. გიორგი კაკაბაძე, “ნიკო ფიროსმანი – დაკარგული უბრალოების  ძიება” (პეგასი)
8. პაატა ქურდაძე, “ფსიქოდელიური ქრონიკა” (სიესტა)
9. თამარ ფხაკაძე, “გმირი” (პრაიმ-თაიმი)
 

ფოტო არქივი