იტვირთება...
  • 2030
  • 2029
  • 2028
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ნომინანტები

წლის საუკეთესო რომანი

  1. ბესო სოლომანაშვილი, „ამბავი ძველი დახვრეტილებისა და ამბავი ახალი დასახვრეტებისა“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  2. ანა კორძაია-სამადაშვილი, „ზინკა ადამიანი“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  3. ლაშა ბუღაძე, „აუდიტორია“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  4. აკა მორჩილაძე, „ფარშავანგი“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  5. ალეკო შუღლაძე, „ქრონიკული დაღლილობის სურნელი“ (პალიტრა L)

წლის საუკეთესო პროზაული კრებული

  1. მამუკა დოლიძე, „გასეირნება დროთა სივრცეში“ (ინტელექტი)
  2. ვახტანგ კომახიძე, „გაქცევის ტყვეობა“ (საარი)
  3. ლექსო პაიკიძე, „გიდი“ (ბენდესი)
  4. ეკა ქევანიშვილი, „არაფერი დედაჩემის შესახებ“ (წიგნები ბათუმში)

წლის საუკეთესო პოეტური კრებული

  1. კატო ჯავახიშვილი, „დედაჩემმა მითხრა, რომ“ (ინტელექტი)
  2. შოთა იათაშვილი, „XXI საუკუნის დასაწყისის პოეტი“ (ინტელექტი)
  3. ბესიკ ხარანაული, „დიდი სმა“ (ინტელექტი)
  4. ტარიელ ჭანტურია, „სიყვარულის შავი ყუთი 3“ (კალმოსანი)
  5. ნატო ინგოროყვა, „სადგურებს შორის“ (ინტელექტი)

წლის საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა

  1. შორენა ლებანიძე, „თუ საჭიროა გათქმევინებთ“ (არტანუჯი)
  2. ნათია ფანჯიკიძე, „შიშო, გამოდი გარეთ“ (არტანუჯი)
  3. გიორგი მაისურაძე, „სხვა ენა“ (ინდიგო)
  4. გურამ წიბახაშვილი, „ზამთარი გადატანილია“ (ინდიგო)
  5. გელა ჩარკვიანი, „ნაგერალა 80“ (ინტელექტი)
  6. თემურ ტონია, „ვინილომაგია-ვინილომანია“ (პალიტრა L)
  7. კახა თოლორდავა, „გაუზავებლად“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  8. სალომე აფხაზიშვილი, „სოციალური სიცილი“ (სულაკაურის გამომცემლობა)

 წლის საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი

  1. მაია ცირამუა, „მშვიდობით, ძია გერშვინ!“ (წიგნები ბათუმში)
  2. ელისო ფანცხავა, პოლ ოსტერის „4 3 2 1“ (წიგნები ბათუმში)
  3. მართა ურუშაძე, „მეხამრიდი“ (ინტელექტი)
  4. ნინი ელიაშვილი, „წერტილის შემდეგ“ (ინტელექტი)
  5. მაკა ცხვედიანი, „გასტონის კრეპერია“ (ინტელექტი)
  6. არჩილ ფირიაშვილი, „ფეხბურთის მოთამაშე“ (პალიტრა L)

წლის საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა

  1. გურამ ლებანიძე, „რილკეს ელეგიები“ (კავკასიური სახლი)
  2. რამაზ ჭილაია, „პოეტიკური ჩანაწერები“ (პალიტრა L)
  3. ზაზა აბზიანიძე, „ქართულ ოლიმპზე და მის ირგვლივ“ (ინტელექტი)

წლის საუკეთესო პიესა

  1. დავით ფირცხალავა, „დიდი შესვენება“, თემურ ჩხეიძის სახელოსნო (სამეფო უბნის თეატრი)
  2. ალექს ჩიღვინაძე, „მარინა რევია“, თემურ ჩხეიძის სახელოსნო (სამეფო უბნის თეატრი)
  3. მაკა კუკულავა, „მეორე ნახევარი“, თემურ ჩხეიძის სახელოსნო (სამეფო უბნის თეატრი)

წლის საუკეთესო ქართული თარგმანი

  1. დოდო ყვავილაშვილი, მარიო ვარგას ლიოსას „ბოლო ჟამის ომი“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  2. ელზა ახვლედიანი, ემა ვიგოდსკაიას „ალჟირელ მეკობრეთა ტყვე: მიგელ დე სერვანტესის არაჩვეულებრივი თავგადასავალი“ (არტანუჯი)
  3. ხათუნა ცხადაძე, მელანია მაცუკოს „ვიტა“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  4. ზაზა ჭილაძე, უილიამ ფოლკნერის „დაუმარცხებლები“ (არტანუჯი)
  5. თამარ ლომიძე, აირის მერდოკის „შავი პრინცი“ (დიოგენე)
  6. თამარ კოტრიკაძე, ჩარლზ დიკენსის „დიდი იმედები“ (წიგნები ბათუმში)
  7. თამარ ჯაფარიძე, ჯუნოუ დიაზის „ოსკარ უაოს ხანმოკლე და უჩვეულო ცხოვრება“ (პალიტრა L)
  8. მანანა ღარიბაშვილი, პუბლიუს ვერგილიუს მარონის „ბუკოლიკური პოეზია (ეკლოგები)“ (არტანუჯი)
  9. თაკო ჭილაძე, თომას ვულფის „შინ ვეღარასოდეს დაბრუნდები“ (არტანუჯი)
  10. რუსუდან ღვინეფაძე, ჰერმან ბროხის „ვერგილიუსის სიკვდილი“ (ალეფი)
  11. გურამი ღონღაძე, ჯეიმს ბალარდის „ცათამბჯენი“ (სულაკაურის გამომცემლობა)
  12. თინა ღარიბაშვილი, მიშელ ტურნიეს „მეტეორები“ (ალეფი)

 

ნომინაცია „ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის“ - გამარჯვებული, ტრადიციულად, ფინალისტების დასახელების გარეშე, უშუალოდ დაჯილდოების ცერემონიაზე გახდება ცნობილი.