იტვირთება...
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ჟიურის წევრები

  1. გივი შაჰნაზარი
  2. მანანა ღარიბაშვილი
  3. ქეთი ქანთარია
  4. პაატა შამუგია

 

გამარჯვებულები

  1. ლის საუკეთესო პოეტური კრებული - ლია სტურუა  "დავიწყების დღე („ჩვენი მწერლობა“)
  2. წლის საუკეთესო პროზაული კრებული - ირაკლი სამსონაძე "შემკრთალი ქუჩა" („ინტელექტი“)
  3. წლის საუკეთესო რომანი - ნაირა გელაშვილი "მე ის ვარ("კავკასიური სახლი")
  4. წლის საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი - მარინა ელბაქიძე "გაცვლა"  ("დიოგენე")
  5. წლის საუკეთესო პიესაალექს ჩიღვინაძე  "ქალაქის მერის ცოლის საყვარელი" ("სიესტა")
  6. წლის საუკეთესო თარგმანი - ზაზა ჭილაძე  "იულიამ ფოლკნერის „დროშები მტვერში“, ("დიოგენე")
  7. წლის საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა - "ელგუჯა თავბერიძე - კოლიმგრაფი" ("საგამომცემლო ცენტრი")
  8. წლის საუკეთესო ესსეისტიკა და დოკუმენტური პროზა - გიორგი მაისურაძე "დაკარგული კონტექსტები("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  9. ქართული ნაწარმოების საუკეთესო უცხოური თარგმანი - ნათია მიქელაძეს, თამთა მელაშვილის "გათვლის" გერმანულ ენაზე თარგმნისათვის!
  10. პრემია “საბა” ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი წვლილისათვის - ზურაბ კიკნაძე

ნომინანტები

საუკეთესო პოეტური კრებული

 
  1. ანდრო ბუაჩიძე - ღამის ნათელი, („პალიტრა L“)
  2. ლია სტურუა - დავიწყების დღე,  („ჩვენი მწერლობა“)
  3. ბესიკ ხარანაული - მთავარი გამთამაშებელი, („ინტელექტი“)
  4. გაგა ნახუცრიშვილი - სტროფი, ("სიესტა")
  5. გივი ალხაზიშვილი - ეპისტოლეთა წიგნი("სიესტა")
  6. დიანა ანფიმიადი - ახლოხედვის ტრაექტორია("საუნჯე")
  7. ვაჟა ხორნაული - როგორც ბაღიდან სურნელება - ლექსი გამოვიდა გულიდან, ("თობალისი")
  8. იაკი კაბე - ლექსები, („ინტელექტი“)
  9. კატო ჯავახიშვილი - ნაცვალი სახელი("საუნჯე")

 

საუკეთესო პროზაული კრებული

 
  1. გიორგი შერვაშიძე - ჩემი იერუსალიმი,  („ინტელექტი“)
  2. ზაალ სამადაშვილი - ავტოპორტრეტი წიგნების ფონზე, ("დიოგენე")
  3. ირაკლი ლომოური - ავტონეკროლოგი, ("უსტარი")
  4. ირაკლი სამსონაძე - შემკრთალი ქუჩა(„ინტელექტი“)
  5. ნატა ვარადა - დედის კერძი("საუნჯე")
  6. ნელი ბატიაშვილი - გამჭოლი ქარი, ("უნივერსალი")
  7. ცოტნე ჩიქოვანი - ცხოვრების გზაზე, ("ზებრა გრუპი“)
  8. გიო მგელაძე - SMS("საუნჯე")

 

საუკეთესო რომანი

 

  1. ერეკლე დეისაძე - დამლაგებელი("სიესტა")
  2. ირაკლი ბერიაშვილი - იუდა. 1982, ("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  3. ირაკლი სამსონაძე - ღრუბელი სახელად დარინდა, („ინტელექტი“)
  4. ლადო კილასონია - ფანტომასის კვალდაკვალ("საუნჯე")
  5. ლაშა იმედაშვილი - თბილისური ამბავი("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  6. მიხო მოსულიშვილი - ჰელესა("უსტარი")
  7. ნაირა გელაშვილი - მე ის ვარ, ("კავკასიური სახლი")

 

საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი

 

  1. თამთა დოლიძე - წყლის სახლი("საუნჯე")
  2. ლევან ორახელაშვილი - მისტერ მემედ ეფენდის მისტერიები, ("წიგნის სახელოსნო")
  3. მარი ბექაური - ელექტროთაობა, ("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  4. მარინა ელბაქიძე - გაცვლა,  ("დიოგენე")
  5. ნათია მერებაშვილი, თარგმანისათვის - ტუვე იანსონის „საზაფხულო წიგნი“, (Merebashvilitykesson Publishing)
  6. ნუკრი ბერეთელი - ჩიხი(„ინტელექტი“)
  7. სოფიკო ალავერდაშვილი - ბალეტი ტროტუარზე("უნივერსალი")
  8. კატია ვოლტერსი - იერიქონის ვარდი("საუნჯე")
  9. ზაზა კოშკაძე - შუაღამის ცეკვა კიბოსთვის("სიესტა")

 

საუკეთესო პიესა

 
  1. ალექს ჩიღვინაძე - ქალაქის მერის ცოლის საყვარელი("სიესტა")
  2. ბასა ჯანიკაშვილი - ლაბადა და ფეხსაცმელი, (ელ.გამომცემლობა "ბასა ჯანიკაშვილი")
  3. ბექა ქურხული - აჰა, საცაა ხე წაიქცევა, ("კავკასიური სახლი", ჟურნალი "აფრა")
  4. დათო ტურაშვილი - დოდოს მოლოდინში, ("იბერია")
  5. ირაკლი სამსონაძე - კლინიკური ქორწინება, ("კავკასიური სახლი", ჟურნალი "აფრა")
  6. ვანო ჩხიკვაძე - ოცი წლის წინათ („ჩვენი მწერლობა“)

 

საუკეთესო თარგმანი

 

  1. გია ბერაძე - ჯ. მ. კუტზეეს „სირცხვილი“, ("დიოგენე")
  2. გია ბერაძე - ჯეიმს ჯოისის „ხელოვანის პორტრეტი ახალგაზრდობისას“(„არტანუჯი“)
  3. გია ჭუმბურიძე - პ.გ ვუდჰაუსის „დაიკიდე, ჯივზ!“, ("დიოგენე")
  4. გიორგი შაყულაშვილი - ომერ სეიფედინის „პირველი ცოდვა“, ("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  5. გიორგი ქაჯაია - გაიუს პეტრონიუს არბიტერის „სატირიკონი“
  6. დალი ფანჯიკიძე - გრიგოლ რობაქიძის „ქალღმერთის ძახილი“(„არტანუჯი“)
  7. ზაზა ჭილაძე - იულიამ ფოლკნერის „დროშები მტვერში“, ("დიოგენე")
  8. თამარ ჯაფარიძე - ჰენრი მილერის „კირჩხიბის ტროპიკი“, ("დიოგენე")
  9. ლია ჩლაიძე - ორჰან ფამუქის „მდუმარე სახლი“, ("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა") 
  10. ნანა გოგოლაშვილი - გრიგოლ რობაქიძის „მეგი - ქართველი გოგონა“(„არტანუჯი“)
  11. ნანა ჯანაშია - ოია ბაიდარის „დაფერფლილები“("სიესტა")
  12. ნიკა სამუშია - ჩაკ პალანიკის „მებრძოლთა კლუბი“, ("დიოგენე")
  13. ხათუნა ცხადაძე - ანტონიო ტაბუკის „მიაჩნია პერეირას“,("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
 

საუკეთესო ესსეისტიკა და დოკუმენტური პროზა

 

  1. არჩილ ქიქოძე - ესსეები("სიესტა")
  2. გიორგი მაისურაძე - დაკარგული კონტექსტები("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  3. ზაზა ბურჭულაძე - ნორმა, ("ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა")
  4. ლევან ბრეგაძე - ყოფითი რწმენა-წარმოდგენები, („არტანუჯი“)
  5. პეტრე მამრაძე - ავანტიურა 08.08.08, („პალიტრა L")
  6. რუსუდან გორგილაძე - კერძთაყვანისცემა, ("სეზანი")
 

 

 

ფოტო არქივი