იტვირთება...
  • 2031
  • 2030
  • 2029
  • 2028
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ჟიურის წევრები

1. რატი ამაღლობელი
2. მალხაზ ხარბედია
3. დათო წერედიანი
4. ანა კორძაია
5. ანდრო ბუაჩიძე

გამარჯვებულები

1. წლის საუკეთესო დებიუტი - დიანა ამფიმიადი, "შოკოლადი"; გიორგი კეკელიძე, "ოდები"
2. წლის საუკეთესო კრიტიკა, ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა - ლევან ბრეგაძე, "მოთხრობები ლიტერატურაზე" 
3. წლის საუკეთესო თარგმანი - გიორგი ეკიზაშვილი, დანიელ პენაკის "ძაღლი, ძაღლი"
4. წლის საუკეთესო პიესა - ლაშა ბუღაძე, "ნაფტალინი"
5. წლის საუკეთესო პროზაული კრებული - გიგი სულაკაური, "თამაში რევოლვერით" 
6. წლის საუკეთესო პოეტური კრებული - ბათუ დანელია, MIRABILIS VITA 
7. წლის საუკეთესო წლის საუკეთესო რომანი - თეონა დოლენჯაშვილი, "მემფისი" 
8. პრემია ლიტერატურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის - ჭაბუა ამირეჯიბი

 

ნომინანტები

ნომინაცია წლის საუკეთესო პროზაული კრებული

 
2. მაკა მიქელაძე, წეროს ჯვარი (სიესტა)
4. არჩილ ქიქოძე, მყუდრო (საარი)
 
 
 
ნომინაცია წლის საუკეთესო პოეტური კრებული
 
1. გივი ალხაზიშვილი, ქორონიკონი 2007 (მერიდიანი)
3. ბათუ დანელია, MIRABILIS VITA (ინოვაცია)
5. გიორგი მირზაშვილი, ლექსები (სიესტა)
6. მაკა მიქელაძე, ბარათი (სიესტა)
9. ტარიელ ხარხელაური, მინდვრის ფსალმუნები (მწერალთა კავშირი)
 
 
 
ნომინაცია წლის საუკეთესო რომანი
 
4. გურამ ოდიშარია, პრეზიდენტის კატა (უნივერსალი)
7. დათო ჩიხლაძე, ფემინინე (სიესტა)
8. თამაზ ჭილაძე, ბრეიგელის მთვარე (პეგასი)
 
 
 
ნომინაცია წლის საუკეთესო პიესა
 
1. ლაშა ბუღაძე, ნაფტალინი (წიგნის სახელოსნო)
2. ირაკლი სამსონაძე, ყოფილების სარეცელი (ჟურნ. “ჭოროხი”, #5, 2008)
3. ბასა კანიკაშვილი, სულიკო (სიესტა)
 
 
 
ნომინაცია წლის საუკეთესო თარგმანი
 

1. მაია ბადრიძე, რობერტ მუზილის “უთვისებო კაცი” (დიოგენე)

2. მანანა გიგინეიშვილი, დიდება შენდა (პეგასი)

3. მაგალი თოდუა, სპარსული პოეზიის შედევრები (უნივერსალი)

4. დავით კახაბერი, ანდრე ჟიდის “ყალბი ფულის მჭრელები” (ინტელექტი)

5. ასმათ ლეკიაშვილი, ემილი ბრონტეს “ქარიშხლიანი უღელტეხილი” (არეტე)

6. ირმა რატიანი, 100 უძველესი იაპონური ლექსი (სიესტა)

7. გიორგი ქაჯაია, გალიუს სალუსტიუს კრისპუსის “თხზულებები” (ლოგოსი)

8. თეა შურღაია და მზია ბურჯანაძე, თანამედროვე სპარსული პროზა “14 სევდიანი ამბავი” (უნივერსალი)

9. ზაზა ჭილაძე, კენ კიზის “გუგულის ბუდეზე სხვა გადაფრინდა” (დიოგენე)

10. ირაკლი ჯავახაძე, სერგეი დოვლატოვის “ჩემოდანი” (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)

11. პაატა ჯავახიშვილი, მილან კუნდერას “გამოსათხოვარი ვალსი” (დიოგენე)

12. გიორგი ეკიზაშვილი, დანიელ პენაკის "ძაღლი, ძაღლი" (აგორა)

 
 
 
ნომინაცია წლის საუკეთესო კრიტიკა, ესსეისტიკა და 
დოკუმენტური პროზა
 
2. რეზო ესაძე, ბიალონი - კინორეჟისურის შესახებ (კენტავრი)
3. გოგი ხორნაული, ცხოვრება ვაჟა-ფშაველასი (ეროვნული მწერლობა)
4. რევაზ გაჩეჩილაძე, ახლო აღმოსავლეთი, სივრცე, ხალხი და პოლიტიკა 
5. ზაზა ფირალიშვილი, ფრაგმენტული მედიტაციები იერონიმუს ბოსხის მხატვრობის შესახებ (კავკასიის საზ. სტრატეგიათა ინსტიტუტი)
6. ლამარა კიკილაშვილი, სახსოვარი (თეთრი გიორგი)
 
 
 
ნომინაცია წლის საუკეთესო დებიუტი
 
3. ნიკა თევზაძე, დეტექტივის თავგადასავალი (ზეკარი)
4. ლევან კავლელი, ინდოჩინეთი (სიესტა)
5. გიორგი კეკელიძე, ოდები (სიესტა)
 
 
 

 

ფოტო არქივი