იტვირთება...
  • 2028
  • 2027
  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
  • 2006
  • 2005
  • 2004
  • 2003

ნომინანტები

საუკეთესო რომანი

  1. გურამ ბათიაშვილი, „ელიგულა და ხავა“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  2. მარი ბექაური, „ანას მომენტი“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  3. ლაშა ბუღაძე, „პატარა ქვეყანა“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  4. დავით გაბუნია „დაშლა“ (გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“)
  5. თამარ თანდაშვილი, „მატერიკონი“ (გამომცემლობა „სიესტა“)

 

საუკეთესო პროზაული კრებული

  1. თეონა დოლენჯაშვილი, „პერსონალური ქრისტე“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  2. ლევან მუსხელიშვილი, „მოკლე მოთხრობები“ (გამომცემლობა „სეზანი“)

 

საუკეთესო პოეტური კრებული

  1. გიორგი არაბული, „გვრინი“(გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  2. სოსო მეშველიანი, Arboles Altos (გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  3. ზურაბ რთველიაშვილი, „პოეზიის დიქტატურა“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  4. პაატა შამუგია, „დედა ენა“ (გამომცემლობა „წიგნები ბათუმში“)
  5. ბელა ჩეკურიშვილი, „სიშიშვლის დეტექტორი“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“)

 

საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი

  1. გაბრიელ ტანიე, „ქანაანის შვილები“ (გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  2. ზურა ჯიშკარიანი, „საღეჭი განთიადები: უშაქროდ“ (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)

შენიშვნა: დებიუტანტმა საბა ლეკვეიშვილმა, პირადი სურვილით მოხსნა თავისი წიგნი (თარგმანი) ამ ნომინაციის ფინალისტების სიიდან.

 

საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა

  1. სოსო მეშველიანი, „ქუნარეშ“(გამომცემლობა „ინტელექტი“)
  2. ირმა ტაველიძე, „სტალინის ნაძვები და სხვა ტექსტები“ (გამომცემლობა „დიოგენე“)
  3. მარინა ქარცივაძე, Modus Vivendi  (გამომცემლობა „ქოლგა“)

 

საუკეთესო ქართული თარგმანი

  1. ​მანანა ანთაძე, უილიამ შექსპირის "ტრაგედიები: იულიუს კეისარი, მეფე ლირი, მაკბეთი" (გამომცემლობა "კენტავრი")
  2. მაია ბადრიძე, ვ. გ. ზებალდის "ემიგრანტები" (გამომცემლობა "დიოგენე")
  3. მედეა ზაალიშვილი, ანთოლოგია "თარგმანები" (გამომცემლობა "არტანუჯი")
  4. დავით კაკაბაძე, იურეკ ბეკერის "მატყუარა იაკობი" (გამომცემლობა "ინტელექტი")
  5. ლანა კალანდია, მარიო ვარგას ლიოსას "ქალაქი და ძაღლები" (გამომცემლობა "ინტელექტი")
  6. ანა კორძაია-სამადაშვილი, ინგებორგ ბახმანის "მალინა" (ქარჩხაძის გამომცემლობა)
  7. ნანა ტონია, ევრიპიდეს "ტრაგედიები: მედეა, ჰიპოლიტოსი“ (გამომცემლობა "ლოგოსი")
  8. ლელა ფიროსმანიშვილი, უილიამ ბეროუზის "შიშველი საუზმე" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  9. მერაბ ფიფია, მარგერიტ იურსენარის "ადრიანეს მოგონებები" (ქარჩხაძის გამომცემლობა)
  10. ია ქვაჩახია, ჯუმფა ლაჰირის "უცხო მიწა" (გამომცემლობა "პალიტრა L")
  11. რაულ ჩილაჩავა, იური ანდრუხოვიჩის "მოსკოვიადა" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)
  12. დავით წერედიანი, იოჰან ვოლფგანგ გოეთეს "ფაუსტი-ll" (ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა)

 

შემდეგ 4 ნომინაციაში გამარჯვებულები, ფინალისტების დასახელების გარეშე, უშუალოდ დაჯილდოების ცერემონიაზე 12 ოქტომბერს გამოვლინდებიან.

ქართული ნაწარმოების საუკეთესო უცხოენოვანი თარგმანი

ქართული ლიტერატურის საუკეთესო უცხოენოვანი კრიტიკა

ქართული ლიტერატურის საუკეთესო უცხოენოვანი გამომცემლობა

პრემია ქართულ-გერმანულ ლიტერატურულ ურთიერთობებში შეტანილი წვლილისათვის